Sandbox nedir ve Sandbox’tan nasıl çıkılır?

Sandbox Nedir?

Sandbox, web sitenizde yapılan çalışmaların illegal yollarla yapılarak ve aşırı seo uygulanarak web sitenin arama motorlarından silindiği filtredir. Web sitesinde yapılan yanlış hatalar spam oluşturacak içerikle birlikte sayfanız arama motorlarından ulaşılamayacak şekilde en alt sıralara çekilirler. Girmiş olduğunuz filtrede, tüm anahtar kelimelerinizde görünmeyecek şekilde en alt sayfalara atılırsınız.

andbox’a Neden Girilir?

  • En sık yapılan hata, firmaların web tasarım işlerinde hızlı sonuç almak için yaptıkları aşırı seo çalışmasıdır.
  • Sitede yapılan  title ve description çalışması çok uzun ve spam oluşturacak nitelikte olabilir.
  • Site içi uygulanan backlink çalışmalarının yoğunluğun beklemeden devam edilmesi olabilir.
  • Site dışı backlink çalışmalarında, fayda sağlamayan web sitelerinden link çıkışı yapılmış olabilir.
  • Sitenizde yapılan anahtar kelime çalışması aşırı kullanılmış olabilir.
  • Sitenizde yapılan etiket kullanımı aşırı kullanılmış olabilir.
  • Hacklink yapılmış olabilir. (Gizli metin ve linklerle seo çalışması yapmak.)
  • Özellikle site içeriğinde kopya içeriklerin olması bunlara sebep olabilir.

Sandbox’a girmenizin en büyük etkisi, ziyaretçilerinize değil de sadece arama motoruna yönelik çalışma yapmaktır. Yani sitenizi ziyaretçilerinize faydalı olacak içerikler hazırlamayıp, kendinize faydalı olmak için yaptığınız çalışmalar sonucu filtreye girersiniz. Buradaki amaç, sitenize giren ziyaretçilerin durma oranını yükseltmek ve ziyaretçilere faydalı site sunmaktır. Faydalı içerikler çıkartan web sitenizide Google çok sever, böylece mükafatını görürsünüz. Bu yüzden içeriklerinizde ziyaretçilerinizin fayda sağlayabileceği yazılar oluşturarak seo dan fayda sağlamanız gerekmektedir.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Kesin çıkma yolu, web sitenizde filtreye girmenize sebep olan hataların ortadan kaldırılmasıdır. Filtreden çıkmak için yaşanan en çok sorunda budur. Filtreden çıkmak için, sürekli düzenlemeler yapılmaktadır. Yalnız bu düzenlemelerle hatayı bulmak zorlaşacaktır. Sitenizin filtreden çıkartılması için yapılan en etkili çözüm ise, Google Algoritmasına uygun standartlarda seo optimizasyon ayarlarının yapılmasıdır. Bu ayarlar doğrultusunda çalışmalar tamamlandıktan sonra, etkisini anlamak için siteniz için Google’a değerlendirme isteği göndermelisiniz.  Filtreden çıkmak için ayarların doğru yapılandırdığınızı ve filtreden çıkma konusunda gerekli işlemlerin yapılması için https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr sayfasına girerek formu iletmeniz gerekmektedir. Sitenizde yapılan doğru çalışma ve düzenlemeleri Google fark ettiğinde sitenizi Sandbox’tan çıkaracaktır.